Przed nami majowe święta. 1, 2 i 3 maja, to dni, które są szczególnie ważne w historii Polski. Warto przypomnieć sobie, dlaczego je świętujemy i komu zawdzięczamy.
1 Maja
1 Maja – to Międzynarodowy Dzień Pracy. Wiąże się ze smutnym wydarzeniem – strajkiem robotników w Chicago, którzy w 1886r. protestowali przeciwko niskim płacom
i kilkunastogodzinnemu dniowi pracy. Niestety manifestacja ta, została brutalnie stłumiona przez policję, w wyniku czego życie straciło wiele osób. Zostało ustanowione w Paryżu w 1890 r. przez Kongres założycielski II Międzynarodówki (zrzeszenie partii socjalistycznych). Pierwsze obchody tego święta odbyły się m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech Belgii i Francji.
W Polsce święto kojarzone jest głównie z komunizmem. W czasach PRL był to bardzo uroczysty dzień i należało uczestniczyć w organizowanych w tym dniu obchodach. Kierownictwo partyjne dbało o każdy szczegół uroczystości np. o hasła na transparentach.
Dzień 1 maja w Polsce został ustanowiony Świętem Pracy i dniem wolnym od pracy w 1950 r.
2 Maja
2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Państwowej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą. Jest
to jedno z najmłodszych świąt państwowych. Jego głównym celem jest popularyzacja wiedzy
o polskiej tożsamości i symbolach narodowych
Dziś ochronę prawną symboli państwa gwarantuje Konstytucja, a warunki jej używania określa ustawa. Należy pamiętać, aby na czas świąt majowych wywiesić flagę Polski, podkreślając tym samym, naszą narodową tożsamość.
3 Maja
3 maja obchodzimy święto upamiętniające podpisanie pierwszej w Europie, a drugiej na świecie konstytucji, która została uchwalona przez Sejm Wielki i podpisana przez ówczesnego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w 1791 roku.
Konstytucja zniosła liberum veto, wprowadziła trójpodział władzy, zniosła także wolną elekcję ,
a wprowadziła dziedziczność tronu. Uznała chłopów za część narodu oraz zagwarantowała tolerancję religijną.
Uchwalenie Konstytucji 3 Maja uważa się za jedno z najważniejszych i przełomowych wydarzeń w historii państwa Polskiego. W czasach zaborów zabroniono świętowania tego dnia, dopiero w 1919 roku, gdy Polska odzyskała niepodległość po I wojnie światowej, 3 maja oficjalnie ustanowiono świętem narodowym. Niestety nie na długo, gdyż podczas II wojny światowej święto narodowe
3 maja zostało zdelegalizowane. Dopiero w 1981 roku władza ludowa ponownie zezwoliła na huczne obchody, a 6 kwietnia 1990 roku dzień 3 maja ponownie ustanowiono świętem narodowym.
Z okazji Święta Konstytucji 3 Maja, klasa IVa wraz z panią Katarzyną Opoczką przygotowała uroczysty apel .
Klasa VIIa wzięła udział w akcji tworzenia wirtualnej Flagi Polski, organizowanej przez Centrum Kultury w Świątnikach Górnych. Klasowa flaga mierzyła 25m długości.