szkola.sg@sp.swiatniki-gorne.pl +48 12 270 50 40

Majowe Święta

Przed nami majowe święta. 1, 2 i 3 maja, to dni, które są szczególnie ważne w historii Polski. Warto przypomnieć sobie, dlaczego je świętujemy i komu zawdzięczamy.

1 Maja

 1 Maja – to Międzynarodowy Dzień Pracy. Wiąże się ze smutnym wydarzeniem – strajkiem robotników w Chicago, którzy w 1886r. protestowali przeciwko niskim płacom
i kilkunastogodzinnemu dniowi pracy. Niestety manifestacja ta, została brutalnie stłumiona przez policję, w wyniku czego życie straciło wiele osób. Zostało ustanowione w Paryżu w 1890 r. przez Kongres założycielski II Międzynarodówki (zrzeszenie partii socjalistycznych). Pierwsze obchody tego święta odbyły się m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech Belgii i Francji.

W Polsce święto kojarzone jest głównie z komunizmem. W czasach PRL był to bardzo uroczysty dzień i należało uczestniczyć w organizowanych w tym dniu obchodach. Kierownictwo partyjne dbało o każdy szczegół uroczystości np. o hasła na transparentach.

Dzień  1 maja w Polsce został ustanowiony Świętem Pracy i dniem wolnym od pracy w  1950 r.

2 Maja

2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Państwowej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą. Jest
to jedno z najmłodszych świąt państwowych. Jego głównym celem jest popularyzacja wiedzy
o polskiej tożsamości i symbolach narodowych

Dziś ochronę prawną symboli państwa gwarantuje Konstytucja, a warunki jej używania określa ustawa. Należy pamiętać, aby na czas świąt majowych wywiesić flagę Polski, podkreślając tym samym, naszą narodową tożsamość.

3 Maja

3 maja obchodzimy święto upamiętniające podpisanie pierwszej w Europie, a drugiej na świecie konstytucji, która została uchwalona przez Sejm Wielki i podpisana przez ówczesnego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w 1791 roku.

Konstytucja zniosła liberum veto, wprowadziła trójpodział władzy, zniosła także wolną elekcję ,
a wprowadziła dziedziczność tronu. Uznała chłopów za część narodu oraz zagwarantowała tolerancję religijną.

Uchwalenie Konstytucji 3 Maja uważa się za jedno z najważniejszych i przełomowych wydarzeń w historii państwa Polskiego. W czasach zaborów zabroniono świętowania tego dnia,  dopiero w 1919 roku, gdy Polska odzyskała niepodległość po I wojnie światowej, 3 maja oficjalnie ustanowiono świętem narodowym.  Niestety nie na długo, gdyż podczas II wojny światowej święto narodowe
3 maja zostało zdelegalizowane. Dopiero w 1981 roku władza ludowa ponownie zezwoliła na huczne obchody, a 6 kwietnia 1990 roku dzień 3 maja ponownie ustanowiono świętem narodowym.

Z okazji Święta Konstytucji 3 Maja, klasa IVa wraz z panią Katarzyną Opoczką przygotowała uroczysty apel .

Klasa VIIa wzięła udział w akcji tworzenia wirtualnej Flagi Polski, organizowanej przez Centrum Kultury w Świątnikach Górnych. Klasowa flaga mierzyła 25m długości.

Skip to content