1 maja – Święto Pracy, Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, popularnie zwany 1 Maja. Zapoczątkowane przez strajki robotników z pierwszych dni maja 1886 w Chicago, w Stanach Zjednoczonych.
2 maja- Dzień Flagi RP to jedno z najmłodszych świąt państwowych w Polsce – zostało ustanowione w 2004 roku, aby propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. Wybór tej daty nie jest przypadkowy. Po pierwsze to właśnie 2 maja 1945r. polscy żołnierze z 1. Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie, przyczyniając się tym samym do zakończenia II wojny światowej. Po drugie w czasach PRL 2 maja, a więc po Święcie Pracy, obywatele mieli nakaz zdejmowania biało-czerwonych flag, tak aby nie były one widoczne podczas nieuznawanego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja.
Święto Konstytucji 3 Maja upamiętnienia uchwalenie Konstytucji w 1791 roku. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie ustawa regulująca ustrój prawny państwa. Święto to zostało ustanowione już w 1919 roku, po odzyskaniu niepodległości przez Polskę. Następnie od 1946r. zakazane przez władze komunistyczne.
Święto Narodowe Trzeciego Maja przywrócone zostało dopiero w 1990 roku. Od 2007r. święto to obchodzi się również na Litwie.
Powiewa flaga,
gdy wiatr się zerwie.
A na tej fladze
biel jest i czerwień.
Czerwień – to miłość,
biel – serce czyste…
Piękne są nasze
barwy ojczyste.
„Flaga „ Cz. Janczarski