szkola.sg@sp.swiatniki-gorne.pl +48 12 270 50 40

MAJOWE ŚWIĘTA

 

 

1 maja – Święto PracyMiędzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, popularnie zwany 1 Maja. Zapoczątkowane przez strajki robotników z pierwszych dni maja 1886 w Chicago, w Stanach Zjednoczonych. 

2 maja- Dzień Flagi RP to jedno z najmłodszych świąt państwowych w Polsce – zostało ustanowione w 2004 roku, aby propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. Wybór tej daty nie jest przypadkowy. Po pierwsze to właśnie 2 maja 1945r. polscy żołnierze z 1. Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie, przyczyniając się tym samym do zakończenia II wojny światowej. Po drugie w czasach PRL 2 maja, a więc po Święcie Pracy, obywatele mieli  nakaz zdejmowania biało-czerwonych flag, tak aby nie były one widoczne podczas nieuznawanego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja. 

Święto Konstytucji 3 Maja upamiętnienia uchwalenie Konstytucji w 1791 roku. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie ustawa regulująca ustrój prawny państwa. Święto to zostało ustanowione już w 1919 roku, po odzyskaniu niepodległości przez Polskę. Następnie od 1946r. zakazane przez władze komunistyczne. 

Święto Narodowe Trzeciego Maja przywrócone zostało dopiero w 1990 roku. Od 2007r. święto to obchodzi się również  na Litwie.

Powiewa flaga,
gdy wiatr się zerwie.
A na tej fladze
biel jest i czerwień.

Czerwień – to miłość,
biel – serce czyste…
Piękne są nasze
barwy ojczyste.

„Flaga „ Cz. Janczarski

Skip to content