szkola.sg@sp.swiatniki-gorne.pl +48 12 270 50 40

DAJ SIĘ ZOBACZYĆ ŚWIĘTEMU MIKOŁAJOWI!

Wszystkie dzieci wiedzą, że święty Mikołaj istnieje, pochodzi z bieguna północnego, jest brodaty i ma nadwagę. W grudniową noc, podróżuje saniami ciągniętymi przez renifery, roznosząc dzieciom prezenty.
Historia jego życia wydaje się taka prosta. Jednak historia prawdziwego świętego Mikołaja jest o wiele piękniejsza i bardziej fascynująca, ponieważ to święty Mikołaj zainspirował do powstania dzisiejszego świętego Mikołaja.
Mikołaj był Grekiem urodzonym ok. 280 r. Jako biskup Miry (dzisiejsza Turcja), podbił serca wiernych gorliwością pasterską oraz obroną wiary chrześcijańskiej. Był prześladowany, spędził wiele lat w więzieniu. Po śmierci (6 grudnia, między 345 a 352), stał się bardzo popularny wśród chrześcijan.
Wiele zawodów (marynarze, piekarze), miasta (Bari, Bydgoszcz) i całe kraje (Rosja, Grecja) przyjęło go jako swojego patrona. Jednak po kilkuset latach zaczął być przedstawiany jako gruby, uśmiechnięty, starszy pan, przyjmując ostateczną formę jako święty Mikołaj.
Dlaczego chrześcijański bohater stał się Mikołajem, który przynosi dzieciom prezenty?
Jednym z powodów jest znana wszędzie jego hojność i dobroć serca. Potwierdza to pewna legenda. Zgodnie z tradycją, jeszcze przed wyborem na biskupa wspomógł ubogiego sąsiada, który miał trzy córki. Nie mógł ich wydać za mąż, ponieważ nie stać go było na posag. Gdy zabrakło mu środków na utrzymanie rodziny, zdecydował sprzedać swoje córki.
Święty postanowił je uratować. Trzykrotnie, pod osłoną nocy, wrzucał przez okno złoto z przeznaczeniem na posag dla każdej kolejnej siostry. Gdy sąsiad wyprawił już dwa wesela, zapragnął dowiedzieć się, kim był tajemniczy dobrodziej. Po kilku dniach Mikołaj po raz kolejny wrzucił przez okno worek ze złotem. Mężczyzna, budząc się z powodu hałasu, zaczął ścigać świętego, krzycząc: Przestań, daj się rozpoznać!. Po kilku minutach udało mu się go dogonić. Rozpoznał w nim Mikołaja. Natychmiast padł na ziemię i próbował całować jego stopy, ale ten nie pozwolił na to. Przykazał jedynie, aby nigdy nie wyjawił jego imienia.
Czego uczy nas dziś prawdziwy św. Mikołaj?
Przykład jego życia ukazuje nam sens dobroczynności. Św. Mikołaja inspirowała Ewangelia, która uczy jak czynić dobro w cichości. Wykorzystujmy więc nasze możliwości, aby czynić podobnie.
W najbliższy poniedziałek zachęcamy wszystkich uczniów naszej szkoły, by ubrali się w jakiś akcent związany z postacią św. Mikołaja lub zbliżającymi się świętami. Może być to np. czapka Mikołaja lub świąteczny sweterek. Podczas lekcji on-line włącz kamerkę i daj się zobaczyć świętemu Mikołajowi a unikniesz w tym dniu odpowiedzi ustnej. Liczymy na Wasze zaangażowanie i kreatywność.

Do zobaczenia!
Samorząd Uczniowski.
Tekst: Tomasz Hankus

Skip to content