1, 2 i 3 maja, to dni które są szczególnie ważne w historii Polski. Kolejny raz będziemy je obchodzić w szczególny sposób – razem, a jednak osobno. Dlaczego świętujemy? Warto przypomnieć sobie, skąd wzięły się te święta majowe.
1 Maja
1 Maja – to Międzynarodowy Dzień Pracy. Rodowód tego święta sięga XIX wieku i wiąże się z pewnym smutnym wydarzeniem- strajkiem robotników w Chicago, którzy w 1886r. protestowali przeciwko niskim płacom i kilkunastogodzinnemu dniowi pracy. Manifestacja ta została brutalnie stłumiona przez policję, w wyniku czego życie straciło wiele osób.
Święto zostało ustanowione w Paryżu w 1890 r. przez Kongres założycielski II Międzynarodówki (zrzeszenie partii socjalistycznych. Pierwsze obchody tego święta odbyły się m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech Belgii i Francji. Początkowo nielegalne 1-majowe demonstracje zostały z czasem uznane w wielu krajach.
W Polsce święto głównie kojarzone jest z poprzednim ustrojem, czyli komunizmem. W czasach PRL był to bardzo uroczysty dzień, a uczestnictwo w organizowanych w tym dniu obchodach było niemal obowiązkowe. Kierownictwo partyjne dbało o każdy szczegół uroczystości, nawet o hasła na transparentach. Dzień 1 maja w Polsce został ustanowiony Świętem Pracy i dniem wolnym od pracy w 1950 r.
2 Maja
2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Państwowej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą. Jest to jedno z najmłodszych świąt państwowych, wprowadzone na mocy ustawy z dn. 20.11.2004 r. o godle, barwach i hymnie narodowym. Głównym założeniem tego święta jest popularyzacja wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych.
Warto zapamiętać, że 2 maja 1945 r.
polscy żołnierze z I Dywizji Kościuszkowskiej, zdobywający Berlin, umieścili
polską flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Tiergarten oraz na Reichstagu
w Berlinie.
Dziś ochronę prawną symboli państwa gwarantuje Konstytucja, a warunki jej używania określa ustawa. Pamiętajmy, aby na czas świąt majowych wywiesić flagę Polski i tym samym podkreślić naszą narodową tożsamość.
3 Maja
3 maja obchodzimy rocznicę uchwalenia Konstytucji z 1791 r. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie (po amerykańskiej) konstytucja uchwalona przez tzw. Sejm Wielki, zwany także Sejmem Czteroletnim. Konstytucja zniosła liberum veto, wprowadziła trójpodział władzy, ograniczyła rolę senatu. Zniosła także wolną elekcję a wprowadziła dziedziczność tronu. Uznała chłopów za część narodu oraz zagwarantowała tolerancję religijną.
Uchwalenie Konstytucji 3 Maja uważa się za jedno z najważniejszych i przełomowych wydarzeń w historii państwa Polskiego. Mimo późniejszych rozbiorów, dokument ten pomagał kolejnym pokoleniom podtrzymać dążenia do niepodległości.
Dzień 3 Maja 1791 roku został uznany Świętem Konstytucji 3 Maja. Obchody tego święta były zakazane podczas rozbiorów, a ponownie jego obchodzenie zostało wznowione w II Rzeczypospolitej w kwietniu 1919 roku.
Święto Konstytucji 3 Maja zostało
zdelegalizowane przez hitlerowców i sowietów podczas okupacji Polski w czasie
II wojny światowej, a po antykomunistycznych demonstracjach
w 1946 r. nie było obchodzone w Polsce, natomiast zastąpione obchodami Święta 1
Maja. Po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 r. Święto Konstytucji 3 Maja należy
do uroczyście obchodzonych polskich świąt.