szkola.sg@sp.swiatniki-gorne.pl +48 12 270 50 40

Realizacja projektu „Z GŁOWĄ W GÓRACH” w klasie 2b

Realizacja projektu „Z GŁOWĄ W GÓRACH” w klasie 2b

Góry to wyjątkowe miejsce, ale też niebezpieczne. Klasa 2b przygotowując   się na wycieczkę w góry poznaje też zawody związane z tym miejscem. Do tej pory odbyły się dwa spotkania z osobami, które swoją pracę wykonują w górach.

Jesienią gościł u nas pan Sebastian, który jest przewodnikiem górskim. Pokazał nam na mapie jakie pasma górskie mamy w Polsce, jakie najwyższe szczyty, ale przede wszystkim jakie ciekawe miejsca warto zobaczyć. Dowiedzieliśmy się na czym polega praca przewodnika i co trzeba zrobić, żeby nim zostać.  Obejrzeliśmy się co powinno być w plecaku osoby, która wybiera się na górską wyprawę i jak należy się ubrać. Poznaliśmy rodzaje szlaków i zasady korzystania z nich. Obejrzeliśmy piękne zdjęcia z wypraw naszego gościa.

Zimą zawitał do nas pan Karol, który jest ratownikiem Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Opowiedział jakie niebezpieczeństwa mogą spotkać nas podczas wędrówek górskich i jak postępować w sytuacji zagrożenia. Poznaliśmy na czym polega praca ratownika górskiego, jak wygląda strój oraz plecak i wyposażenie osoby, która pomaga innym w trudnych warunkach. Mogliśmy zobaczyć takie sprzęty jak sonda do poszukiwania osób porwanych przez lawinę, narty skiturowe, raki, wyposażenie apteczki. Obejrzeliśmy zdjęcia z akcji ratunkowych.

To były bardzo ciekawe spotkania. Przed nami jeszcze jedno i nasza wyprawa z góry.

Ewelina Kaim

Skip to content