szkola.sg@sp.swiatniki-gorne.pl +48 12 270 50 40

Pedagog

TROSKA O ZDROWIE

PSYCHICZNE I FIZYCZNE

W okresie pandemii słowo zdrowie nabrało szczególnego znaczenia – to nie tylko niechorujący organizm, ale także dobre samopoczucie psychiczne. W trosce o nasze zdrowie powinniśmy zadbać o wszystkie jego sfery, czyli ciało, umysł i serce, które wzajemnie od siebie zależą.

Źródła: https://m.facebook.com/MZGOVPL/photos/a.1950402485029179/3313299885406092/?type=3&source=48

PORADNIK Jak dbać o zdrowie psychiczne?

link: https://drive.google.com/file/d/1WPe2O2_3cs_enxIuV2nvN_Nax5ZXAMpA/view?fbclid=IwAR17C29Peir5FFgWwhCwjOlAE4KUHCf73GAxFnpvBemWzKbKdAly8Vdeshk

DROGI UCZNIU   

   – PAMIĘTAJ O PODSTAWOWYCH ZASADACH W CZASIE NAUKI ZDALNEJ

  • Zaplanuj swoje działania na każdy dzień!
  • Rób przerwy w nauce i wykorzystuj je na aktywność fizyczną. To pomoże ci rozładować stres, a także poprawi ukrwienie, wpłynie pozytywnie na koncentrację i zapamiętywanie.
  • Dbaj o regularne posiłki i nie zapominaj o nawadnianiu organizmu.
  • Twoje obawy może budzić stan obniżonej energii do podejmowania działań, które dawniej były banalne, a teraz zaczynają sprawiać ci trudności. W czasie pandemii z podobnymi problemami mierzy się wiele osób. Pamiętaj, że ten stan jest przejściowy.
  • Jeśli taki stan utrzymuje się dłużej i budzi twój niepokój porozmawiaj o swoich problemach z rodziną, nauczycielami, przyjaciółmi. Poproś o wsparcie. W każdej chwili możesz też skontaktować się ze specjalistą, który pomoże rozpoznać problem i wspólnie mu zaradzić.
  • Bądź wyrozumiał/a dla siebie i dla innych!

Czas pandemii i wiążące się z nim ograniczenia są wyzwaniem dla naszych organizmów. Możemy czuć gorzej i odczuwać dolegliwości zarówno w sferze naszego zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Aby nabrać nowych sił i lepiej rodzić sobie z codziennymi wyzwaniami czasami wystarcza zmiana nawyków i zmotywowanie się do działania. Mimo, że nie jest to łatwe w obecnej sytuacji warto być dla siebie i innych wyrozumiałym.

Liczne ograniczenia, w tym aktywności fizycznej i wiele innych przyczyn powodują odczuwanie przewlekłego zmęczenia, problemy z koncentracją, zapamiętywaniem czy nawet podejmowanie decyzji. Zmieniające się okoliczności powodują, że funkcjonujemy  w warunkach niepewności, która powoduje, że nasz mózg zachowuje ciągłą czujność i gotowość do podejmowania działań.

Nauka zdalna stała się w obecnej sytuacji formą naszej pracy wśród wielu utrudniających koncentrację bodźców (inni domownicy, zwierzęta, zbędne przedmioty, urządzenia itd.), które dotychczas nie były związane z naszą pracą. W związku z tym wpływają one na rozpraszanie uwagi, zmniejszenie zdolności do utrzymania uwagi na jednej czynności przez dłuższy czas. Mimo, że z powodu ograniczeń więcej czasu spędzamy w domu towarzyszy nam uczucie braku czasu i życia w ciągłym biegu, bez chwili wytchnienia. Taki tryb życia nie pozostaje bez wpływu na nasze samopoczucie, wydajność naszego organizmu i efektywność działań.

Stres jest potrzebnym i nieodłącznym elementem naszego życia, który w sposób pożądany uruchamia nasze reakcje w różnych sytuacjach (chwilach zagrożenia). Przewlekły stres ma jednak wpływ na rozwój procesu niekorzystnych zmian w naszym organizmie.

Naturalną forma kontaktu są spotkania, rozmowy z innymi osobami, kształtujące relacje międzyludzkie. W okresie pandemii w trosce o zapewnienie bezpieczeństwa koniecznym było ograniczenie tych kontaktów. W związku z tym w obecnej sytuacji zostały także wprowadzone ograniczenia w funkcjonowaniu instytucji oświatowych. Lekcje online (wideorozmowy) stały się sposobem umożliwiającym kształcenie na odległość. Nauka z wykorzystaniem innej formy pracy wymaga nie tylko zmian w sferze organizacyjnej, ale także kształtowania właściwych postaw korzystania z nowych technologii zgodnie z obowiązującymi zasadami i procedurami wewnętrznymi. Dodatkowe zmęczenie może wywoływać nieuświadomiona konieczność synchronizacji głosu z obrazem, wymagające od mózgu większego wysiłku. Bardzo ważne jest, aby uczniowie ograniczali czas pracy przy komputerze zgodnie z ustalonymi w planie lekcji formami nauki z zachowaniem przerw pomiędzy lekcjami.

 

 

POSTAWMY NA WSPÓŁPRACĘ, WSPARCIE I ZAUFANIE

Zachęcamy do korzystania z wiarygodnych źródeł wiedzy o koronawirusie:

Strona Głównego Inspektora Sanitarnego: www.gis.gov.pl

Koronawirus – informacje i zalecenia: www.gov.pl/web/koronawirus

Strona Światowej Organizacji Zdrowia: www.who.int

 

Okres przedłużonej izolacji ogranicza, a nawet wręcz uniemożliwia nam wszystkim bezpośrednie kontakty z bliskimi i znajomymi. W trosce o właściwy rozwój społeczny i emocjonalny naszych uczniów i dzieci oraz uwzględniając potrzeby rodziców przypominamy o możliwości kontaktowania się z nauczycielami i specjalistami w tym pedagoga szkolnego za pośrednictwem e-dziennika Librus oraz e-maili służbowych lub innych form kontaktu ustalonych z nauczycielami, zarówno w godzinach przeznaczonych na aktywność edukacyjną, jak i w czasie konsultacji zgodnie z planami i harmonogramami zamieszczonymi na stronie internetowej szkoły w zakładce zdalne nauczanie.

W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia psychologiczno-pedagogicznego można kontaktować się z Specjalistyczną Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Skawinie do której link znajduje się na naszej stronie internetowej. Można skorzystać  z innych proponowanych form pomocy pod numerami telefonów:

      

lub na stronie  https://www.psychologowie-dla-spoleczenstwa.pl/kontakt

W tej niecodziennej i jakże często niezrozumiałej dla naszych dzieci (tych młodszych, ale i nastolatków) sytuacji, która może powodować niepokoje lub lęki, możemy podjąć czynności, które zapewnią im poczucie bezpieczeństwa i odpowiednie warunki do nauki.

Zadbajmy o to, by:

  1. Porozmawiać z dzieckiem i w spokojny, rzeczowy, zrozumiały dla dziecka sposób wyjaśnić przyczyny zmian, które obserwujemy.
  2. Reagować z empatią na emocje dzieci, nie oceniać ich, ale rozmawiać o nich z pociechą (o tym co jest ich źródłem i jak sobie z nimi radzić), da jej to oparcie i uspokojenie oraz poczucie bliskości emocjonalne. Następnie spróbujmy przekierować uwagę naszego dziecka na innych i zaproponujmy konstruktywne działania na rzecz potrzebujących osób (zabawę z młodszym rodzeństwem, pomoc innym, starszym itp.).
  3. Ustalić w miarę możliwości porządek codziennej rutyny – pobudki, sen, posiłki, różne formy aktywności o wyznaczonych porach (zabawę, naukę, wypoczynek i obowiązki) i zadbajmy o ciekawy plan dnia.
  4. Pomóc w organizacji nauki zdalnej poprzez:
  • dostosowanie czasu pracy do indywidualnych możliwości
  • zapewnienie odpowiednich warunków do pracy (miejsca do nauki w domu)
  • wykorzystanie komputera zgodnie z obowiązującymi zasadami (z zachowaniem odpowiedniego do wieku czasu pracy, częstych przerw)
  • organizowanie zajęć w miarę możliwości w godzinach rannych lub przedpołudniowych
  • stosowanie między zajęciami ćwiczeń relaksacyjnych i ruchowych
  • wspieranie dziecka w nauce, udzielanie pomocy podczas wykonywanie niezrozumiałych przez dziecko zadań czy poleceń (tworzenie dobrej atmosfery do nauki)
  • docenianie postępów w nauce, motywowanie do systematycznej pracy.
  1. Uwzględniać w pracy zdalnej różne potrzeby dzieci, zarówno z trudnościami w nauce, jak i dzieci zdolnych (poprzez bieżący kontakt nauczycieli z uczniami i ich rodzicami, indywidualizację pracy).

Czasami brakuje nam pomysłów na spędzanie wolnego czasu nie tylko w czasie kwarantanny. Polecamy sprawdzone sposoby na zabawy z dziećmi oraz kreatywne wykorzystanie wolnego czasu przez nastolatków. Czasami nuda jest potrzebna, ale nie dajmy  się jej przezwyciężyć. Kwarantanna nie musi boleć!

https://miastodzieci.pl/czytelnia/domowa-kwarantanna-nie-musi-bolec-sprawdzone-sposoby-na-zabawy-z-dziecmi-w-domu/

https://miastodzieci.pl/czytelnia/nastolatek-i-kwarantanna-101-pomyslow-na-kreatywne-spedzanie-wolnego-czasu/

 

Skip to content