szkola.sg@sp.swiatniki-gorne.pl +48 12 270 50 40

Pedagog

 

 

POSTAWMY NA WSPÓŁPRACĘ, WSPARCIE I ZAUFANIE

Zachęcamy do korzystania z wiarygodnych źródeł wiedzy o koronawirusie:

Strona Głównego Inspektora Sanitarnego: www.gis.gov.pl

Koronawirus – informacje i zalecenia: www.gov.pl/web/koronawirus

Strona Światowej Organizacji Zdrowia: www.who.int

 

Okres przedłużonej izolacji ogranicza, a nawet wręcz uniemożliwia nam wszystkim bezpośrednie kontakty z bliskimi i znajomymi. W trosce o właściwy rozwój społeczny i emocjonalny naszych uczniów i dzieci oraz uwzględniając potrzeby rodziców przypominamy o możliwości kontaktowania się z nauczycielami i specjalistami w tym pedagoga szkolnego za pośrednictwem e-dziennika Librus oraz e-maili służbowych lub innych form kontaktu ustalonych z nauczycielami, zarówno w godzinach przeznaczonych na aktywność edukacyjną, jak i w czasie konsultacji zgodnie z planami i harmonogramami zamieszczonymi na stronie internetowej szkoły w zakładce zdalne nauczanie.

W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia psychologiczno-pedagogicznego można kontaktować się z Specjalistyczną Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Skawinie do której link znajduje się na naszej stronie internetowej. Można skorzystać  z innych proponowanych form pomocy pod numerami telefonów:

      

lub na stronie  https://www.psychologowie-dla-spoleczenstwa.pl/kontakt

W tej niecodziennej i jakże często niezrozumiałej dla naszych dzieci (tych młodszych, ale i nastolatków) sytuacji, która może powodować niepokoje lub lęki, możemy podjąć czynności, które zapewnią im poczucie bezpieczeństwa i odpowiednie warunki do nauki.

Zadbajmy o to, by:

 1. Porozmawiać z dzieckiem i w spokojny, rzeczowy, zrozumiały dla dziecka sposób wyjaśnić przyczyny zmian, które obserwujemy.
 2. Reagować z empatią na emocje dzieci, nie oceniać ich, ale rozmawiać o nich z pociechą (o tym co jest ich źródłem i jak sobie z nimi radzić), da jej to oparcie i uspokojenie oraz poczucie bliskości emocjonalne. Następnie spróbujmy przekierować uwagę naszego dziecka na innych i zaproponujmy konstruktywne działania na rzecz potrzebujących osób (zabawę z młodszym rodzeństwem, pomoc innym, starszym itp.).
 3. Ustalić w miarę możliwości porządek codziennej rutyny – pobudki, sen, posiłki, różne formy aktywności o wyznaczonych porach (zabawę, naukę, wypoczynek i obowiązki) i zadbajmy o ciekawy plan dnia.
 4. Pomóc w organizacji nauki zdalnej poprzez:
 • dostosowanie czasu pracy do indywidualnych możliwości
 • zapewnienie odpowiednich warunków do pracy (miejsca do nauki w domu)
 • wykorzystanie komputera zgodnie z obowiązującymi zasadami (z zachowaniem odpowiedniego do wieku czasu pracy, częstych przerw)
 • organizowanie zajęć w miarę możliwości w godzinach rannych lub przedpołudniowych
 • stosowanie między zajęciami ćwiczeń relaksacyjnych i ruchowych
 • wspieranie dziecka w nauce, udzielanie pomocy podczas wykonywanie niezrozumiałych przez dziecko zadań czy poleceń (tworzenie dobrej atmosfery do nauki)
 • docenianie postępów w nauce, motywowanie do systematycznej pracy.
 1. Uwzględniać w pracy zdalnej różne potrzeby dzieci, zarówno z trudnościami w nauce, jak i dzieci zdolnych (poprzez bieżący kontakt nauczycieli z uczniami i ich rodzicami, indywidualizację pracy).

Czasami brakuje nam pomysłów na spędzanie wolnego czasu nie tylko w czasie kwarantanny. Polecamy sprawdzone sposoby na zabawy z dziećmi oraz kreatywne wykorzystanie wolnego czasu przez nastolatków. Czasami nuda jest potrzebna, ale nie dajmy  się jej przezwyciężyć. Kwarantanna nie musi boleć!

https://miastodzieci.pl/czytelnia/domowa-kwarantanna-nie-musi-bolec-sprawdzone-sposoby-na-zabawy-z-dziecmi-w-domu/

https://miastodzieci.pl/czytelnia/nastolatek-i-kwarantanna-101-pomyslow-na-kreatywne-spedzanie-wolnego-czasu/

 

Skip to content